بررسی عملکرد تیم ملی جوانان دربازی‌های مقدماتی در گفت‌و گو با امیرحسین پیروانی

بازیکنان جایگزین عملکرد خوبی را در تیم ملی نداشتند

پرونده شانزدهمین دوره جام ملت های جوانان آسیا در منامه بحرین فردا در حالی با برگزاری دیدار بین تیم های ژاپن و عربستان بسته می شود که این جام حذف شده های بزرگی داشت. تیم های ایران و ویتنام به طور مشترک سوم شدند؛

  1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
تیم ملی جوانان
نوآوران -

 اما  این جام حذف شده های بزرگی داشت. قطر قهرمان دوره قبل. کره جنوبی. عراق که همواره در مسابقات پایه یک پای مرحله نیمه نهایی است و دیدید که تیم نوجوانان عراق در بازی های نوجوانان با شکست ایران قهرمان شد. کره شمالی، امارات، ازبکستان و ... هم ره به جایی نبردند و نتوانستند به جام جهانی صعود کنند. با این اوصاف باید گفت سومی تیم ملی جوانان ایران در جام  ملت های جوانان آسیا و هم چنین صعود به جام جهانی زیر 20 سال در سال 2017 ارزشمند بود.

فوتبال ایران منتظر بود که پس از 40 سال خود را در فینال جوانان آسیا ببیند، اما این اتفاق پیش نیامد قسمت خوب ماجرا این بود که این تیم توانست جواز حضور در جام‌جهانی جوانان زیر 20 سال را به‌دست آورد.

تاج درباره بازی‌های تیم ملی جوانان توضیح داده است که امسال پنج تیم از آسیا در جام‌جهانی حضور دارد، کره جنوبی که در بازی‌های مقدماتی حذف شد و از دور مسابقات اوت شد ولی به دلیل اینکه بازی‌های جام‌جهانی در کره بازی میَ‌ود این تیم هم در بازی‌های حضور دارد و کره جزو پنج تیم آسیا در جام‌جهانی است.

در همین خصوص گفت‌و گو با امیرحسین پیروانی پرداختیم:

   حالا این جوانان باید خود را برای جام‌جهانی آماده کنند، به همین علت اکنون زمان تحلیل تیم است. شاید مهمترین سؤال درباره جوانان این باشد که چگونه آنها در چهاربازی خود یک گل فقط دریافت کردند اما در بازی نیمه‌نهایی 6 گل دریافت کرد. این عملکرد ضعیف در بازی آخر چه بوده؟ چه شده است که این تیم انقدر ضعیف عملکرده است؟

بازی با عربستان تیم ما دو هافبک بازی ساز را نداشتیم، سلطانی‌مهر و نورافکن دو بازیکن اساسی تیم ملی که به دلیل مصدومیت بازی را از دست داده‌بودند.  طاهری مدافع وسط تیم ملی هم در این بازی دوکارت بود و ما مثلث وسط زمین را از دست داده‌بودیم و نبود این بازیکنان باعث شد تا ما در این بازی 6 گل دریافت کنیم.

   نفرات جایگزین، چرا نتوانستند جای آنها را پر کنند؟

این بازیکنان، بازیکنان خوبی بودند که متاسفانه تمرکز و تجربه لازم را برای بازی نداشتند و متاسفانه ما از همان نقاط بار‌ها و بارها ضربه خوردیم.

تجربه باید در بازی‌های تدارکاتی به وجود آید که این امر در بازی‌ها به وجود نیامد و چون تعداد بازی‌های‌ تدارکاتی برای جوان کم کافی نبوده است. این یک مشکل است، مشکلی که در بازی‌های جام‌جهانی نیز به آن برخواهیم خورد. امیدوارم که برای تیم ملی بازی‌های تدارکاتی درنظر گرفته شود.

مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال نیز  در باره تیم ملی جوانان می‌گوید : فدراسیون باید بازی‌های تدارکاتی برای تیم ملی را در اولویت خود قرار دهد. تیم ملی ایران باید در جام‌جهانی موفق ظاهر شود این بازیکن‌ها امیدهای فوتبال بزرگسالان هستندو باید به آنها بیشتر توجه کرد. در کل باید نگاه ویژه‌ای به تیم ملی جوانان شود. کار فدراسیون این است که بازی‌های تدارکاتی بیشتری برای این تیم بگذارد.

این تیم با نفراتی که دارد می‌تواند آینده فوتبال ایران باشد به شرطی که در زمینه بازی‌های تدارکاتی   کم و کسری دیده نشود.


خبرنگار: مونا ربیعیان