گزارش اختصاصی نوآوران از دعوت داوران ایرانی در بازی‌های بین‌المللی

بی‌مهری رسانه‌ها نسبت به بانوان داور

بانوان داور ایران 5 سال است که به مسابقات بی‌المللی می‌روند و هیچ رسانه‌ای اعلام نمی‌کند. امر باعث شده است که این داوران کم کم از رسانه‌ها دور شوند و قصد نداشته باشند که کسی خبر دار شود که این‌ها قضاوت بین‌المللی را انجام می‌دهند.

  1. ۸ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
داوران
نوآوران -

بانوان داور ایران 5 سال است که به مسابقات بی‌المللی می‌روند و هیچ رسانه‌ای اعلام نمی‌کند. امر باعث شده است که این داوران کم کم از رسانه‌ها دور شوند و قصد نداشته باشند که کسی خبر دار شود که این‌ها قضاوت بین‌المللی را انجام می‌دهند. حالا پس از 5 سال خبرگزاری‌ها به اشتباه اعلام کردند که اولین قضاوت این داروان در عرصه بین‌المللی است در صورتی‌که این خبر کاملا اشتباه است.

بی‌مهری رسانه‌ها درباره اخبار بانوان به حدی زیاد است که باعث شده ورزشکاران ما تصمیم بگیرند دیگر کمتر خبرساز باشند.

داوران ایرانی در عرضه مسابقات بین‌المللی بانوان در مسابقات 14 سال، زیر 16 سال و زیر 19 سال قضاوت می‌کنند. این امر برای خود آنها طبیعی است اما اینکه رسانه‌ای به اشتباه اطلاع رسانی نادرستی کند صدای آنها در خواهد آمد که چرا بعد از این همه قضاوت حال باید بنویسند که اولین قضاوت آنها در عرصه بین‌الملی است.

در این زمینه فهیمی مسئول کمیته بانوان داور با نوآوران گفت‌وگو کرد و اظهار داشت: داوران ما 5 سال است که مدرک داوری بین‌المللی را دریافت کردن و درآسیا داوری می‌کنند. مسابقات 14 سال و زیر 16 سال و زیر19 سال را قضاوت می‌کنند. نمی‌دانم چرا خبرگزاری‌ها گفته‌اند که اولین بار است بهتر بود به جای این می‌گفتند که اولین قضاوت این دو بانوی داور در عرصه بین‌المللی است.

فکر می‌کنم این دو بانو اولین بارشان است که بازی‌های آسیایی را قضاوت می‌کنند. وقتی داوری به داوری در برون مرزی می‌رود باید اطلاع دهند که چه بازی‌ را قضاوت خواهند کرد که ما در سایت رسمی فدراسیون اعلام کنیم.

وی افزود: اگر دقیق بخواهیم بگوییم که بانوان ما در چه مسابقاتی داروی کردند باید بگویم که در تاجیکستان نوروزی داوری چهارم بوده، سمانه‌محسنی کمک اول در بازی‌های تاجیکستان بوده است. در بازی هونگ کونگ و ازبکستان سلطنت نوروزی دوار اول بوده و سمانه محسنی داور دم این مسابقات بوده سات.

چرا که این خبر اینگونه منتشر شده خودما هم در جریان نیستیم. داوران ما بارها سفر کرده‌اند و ما در سایت فدراسیون فوتبال این خبر را منتشر کردیم اما که چرا این خبر بلود شده است نمی‌دانم.

داوران ما و کمک داوران ما سالیان زیادی است که به مسابقات از طرفAFC دعوت می‌شوند. تعجب می کنم که رسانه‌های ما این خبر را اینگونه بازخورد داده‌اند.

فدراسیون همیشه قضاوت‌های بانوان دارو را اعلام کرده است و این که خبر انتشار داده شده صحیح نیست این اولین قضاوت بانوان ایران در عرصه بین‌المللی نبوده و نخواهد بود.

 عادت کرده‌ایم مظلومانه برویم و بیاییم

این مسائل باعث شد که با سلطنت نوروزی داور بین المللی نیز صحبت‌هایی داشته باشیم و جویای نقطه نظرات او در این خصوص باشیم.

نمی‌دانم که روزنامه‌ها این اطلاعات را از کجا آورده‌اند ولی ما نزدیک به 5 سال است که در این مسابقات شرکت می‌کنیم. اینکه تیتر شده اولین قضاوت درست نیست من خودم هفته قبل در تاجیکستان قضاوت کردم و وقتی این خبر باعث تعجب من شد. ما ازوقتی که مدرک بین‌المللی گرفتیم در حال قضاوت هستیم .

با اینکه سطح بازی‌های قضاوت بازی‌های آسیایی با ایران فرق می‌کند. ما داورانی هستیم که هم در لیگ ایران و هم درعرصه بین‌المللی سوت می‌زنیم.

وی‌ افزود: ما که خودمان نمی‌توانیم که با رسانه‌ها تماس بگیرم و بگویم که قضاوت بین‌المللی داریم، این خبرگزاری‌ها هستند که باید به دنبال اخباری از بازی‌های ما باشند. بانوان داور خیلی بازی‌ها المپیک، بازی‌های آسیایی و غرب و شرق آسیایی داشتیم. دیگر عادت کردیم که مظلومانه برویم و بیاییم و پشت خودمان باشیم. من خودم جوانان و نوجوانان آسیا بودم یک‌ماه بعد مسابقات زیر 19 سال آسیا را قضاوات خواهیم کرد.

رسانه‌ها سالی یکبار خبری از بانوان منتشر می‌کنند آن‌هم به اشتباه.