گفت‌وگوی نوآوران با مربی تیم ملی در خصوص محبوبیت کی‌روش در ایران

چرا کی‌روش بین ایرانیان محبوب است؟

محبوبیت کی‌روش در ایران از زمانی شروع شد که خود را جزو ایرانی‌ها دانست و تمام تلاشش را کرد که ایران موفق باشد و این را در بازی‌ها نشان داد.

  1. ۸ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
مارکار آقاجانیان
نوآوران -

مارکار آقاجانیان، مربی تیم ملی و دستیار 5 سال کی‌روش می‌گوید که او یکی از بهترین سرمربیان جهان است. او کی‌روش را یک استاد موفق در فوتبال جهان است. آقاجانیان درباره انتخاب بازیکنان توضیحاتی داده ‌است که این امر تماما به انتخاب کی‌روش بستگی دارد و کادرفنی فقط بازیکنان را به کی‌روش معرفی می کنند و بعد او است که بازیکنان را درنهایت انتخاب می‌کند.

کی‌روش خود را یک ایرانی‌ می‌داند و تمام تلاشش این است که ایرانب ه جام‌جهانی صعود کند و بتواند بازی‌های خوبی را به نمایش بگذارد.

    کی‌روش بین ایرانیان محبوب است، شما به‌عنوان فردی که 5 سال همیار او بودید و تنها فردی که در تیم ملی تعویض نشد. تصویر واقعی کی‌روش از نظر شما چی است؟ چرا بین ایرانیان محبوب شده‌است؟

به هرحال کی‌روش در این چندسال واقعا برای من یک استاد بوده است و به نظر من خدا خیلی دوستم داشت که مقابل او قرارم داده است، چون دیدن من و کی‌روش اتفاقی بوده است.

او هم از لحاظ روانشناسی، تغذیه ، آسیب‌شناسی و حتی در بدنسازی تسلط دارد البته غیر از کارفنی.

به هرحال او 33 سال است که در سطح بالا مربیگری کرده‌است و در کشورهای مختلف مربی بوده و 3 بار ایران را به جام‌جهانی برده است و وقتی که در تیم ملی بحث روانشناسی بین بازیکنان  در جام‌جهانی خیلی قوی بود و قرار شد که یک روانشناس به تیم ملی اضافه شود که با بودن کی‌روش بین بازیکنان عوامل به این نتیجه رسیدند که دیگر نیازی به روانشناس در تیم ملی نیست. او می‌تواند تیم را برای بازی‌های سخت آماده کند.

من فکر می‌کنم که سطح آگاهی مردم در فوتبال بالا رفته است، هر شب مردم فوتبال تماشا می‌کنند و دیگر فرق بین بازی خوب و بد را تشخیص می‌دهند.

عملکرد تیم ملی ایران در این بازی‌ها خوب بوده است و نتایج خوبی بدست آورده و مردم در این زمینه معتقدراند که ایران دیگر مقابل هیچ تیمی استرس ندارد و نوعی بازی می‌کند که تا آخرین لحظه شانس بنده شدن دارد.

من معتقد هستم که انتخاب بازیکنان و نوع بازی‌ها برای کی‌روش خیلی اهمیت دارد و این‌‌که بازیکن در چه تیمی بازی می‌کند اصلا برای او اهمیتی ندارد، این نگاه کی‌روش باعث شده که بین مردم ایران محبوب شود.

    اگر کسی را نخواهد از تیم ملی خط می‌زند، از دیدی مردم شاید این کار او لجبازی باشد اما از دیدمسئولین کارحرفه‌ای، مثل رحمتی که دروازه‌بان اول تیم ملی بود و به یکباره از تیم خط خورده‌شد در صورتی که او می‌تواند دروازه‌بان تیمملی باشد یا حداقل جزو دعوت شده به تیم ملی باشد. نظر شما درباره این کار چیست؟

 ببینید بحث بازیکنان به این صورت نیست. خوب تصمیم اصلی را کی‌روش می‌گیرد و ما فقط می‌توانیم بازیکنان را معرفی کنیم در نهایت این خود کی‌روش است که تصمیم نهایی را می‌گیرد. بازیکنی که انتخاب می‌شود در یک پروسه بلند مدت زیر نظر است و بعد به کی‌روش معرفی می شود نه این‌که بازیکنی در یک بازی خوب بازی کند را به تیم ملی دعوت کنیم. بازیکنان شناخته شده و کسانی که از قبل در تیم ملی بوده‌اند کاملا قضیه دعوت شدن آنها فرق می‌کند.

شما ببینید تیم ملی درحال پوست اندازی است از جام‌جهانی قبل تا حالا بازیکنان تیم جوان شده‌اند. این‌که رحمتی به نظر من هم یکی از بهترین دروازه‌بانان ایران است ولی خوب به هرحال تصمیم گیرنده نهای کی‌روش است، فکر می‌کنم در ذهن اوجوان‌گرایی مدنظر باشد.

    وقتی که کی‌روش در بین مردم خود را ایرانی‌معرفی می‌کند این یعنی که ایران برایش مهم است، شاید خیلی‌ها به کار او ایمان داشته باشند اما برخی‌ها هم انتقاداتی به کار کی‌روش دارند که از طرف او پاسخی به منتقدین داده‌نمی‌شود. دلیل این جواب ندادن کی‌روش را چه می‌دانید؟

من یادم نمی‌آید که کی‌روش سؤالی را بی‌جواب بگذارد.

    مثلا نوع انتخاب بازیکنان برا تیم ملی سؤالی است که کی‌روش هیچ وقت به آن جواب نداده است؟

فکر کنم سرمربی حق انتخاب بازیکنان را دارد، خوب من توضیح دادم که پرسه انتخاب بازیکنان چگونه است حالا بحث بازیکنان شناخته شده بحثی جدا است که باز برمی‌گردد به نظر خود کی‌روش.

حالا کسی دعوت می‌شود یا نمی‌شود حتی اگر کارشناس یا مربی‌های دیگر بیاورید همین را به شما می‌گوشند که انتخاب بازیکنان دست سرمربی تیم است.

اگر مربی بخواهد قبل از صعود به جام‌جهانی تیم ملی را جوان‌گرا کند تمام سعی خود را می‌کند تا بازیکنان جوان را به تیم ملی دعوت کند، این‌که در تیم ملی بمانند یا خیر برمی‌گردد به شیوه بازی بازیکنان در اردوهای‌ تیم‌ملی. شاید بازیکنی در تیم خودش بهترین بازی را داشته باشد اما وقتی به تیم ملی اضافه‌ می‌شود نتواند خواسته‌های کی‌روش را برآورده کندو از تیم‌ملی جدا خواهد شد.

    دقیقا همین وطن‌پرستس کی‌روش اور ا بین مردم ایران محبوب کرده است. این کار او را چگونه می‌بینید؟

هیچ مربی حاضر نیست که یک بازیکن ضعیف را در تیم ملی قرار دهد چرا که اول سابقه خود را در نظر می‌گیرد و بحث دیگر شاید کمی سلیقه او در انتخاب بازی باشد، دیگر این که ببنید در کدام پست بازیکنان چگونه عملکردی دارند. در این چند سال دیده‌ام که بازیکنانی که انتخاب می‌شود شاید در تیم خودشان بهترین بوده‌اند اما در تیم ملی عملکرد خوبی نداشته‌اند و بعداز اردو از تیم ملی خط خورده‌اند.

    کی‌روش در حرف‌هایش گفته که برخی بازیکنان در تیم ‌هستند که اماده بازی‌اند و برخی در اردوهای تیم ملی آماده می‌شود. نظر شما درباره این حرف کی‌روش چیست؟

در این‌باره هاشمیان حرف خوبی می‌‌‌‌ زند که فکر می کنم حاشیه‌های تیم ملی را ازبین می‌برد.

هاشمیان که یکی از بهترین بازیکنان تیم ملی بوده است و قطعا در آینده مربی خوبی هم خواهد شد این مسیر را او پله پله طی کرده تا به این مرحله برسد.

وقتی از او سوال شد که فرق بازی در ایران با آلمان در چیست گفت: آلمان 4 بار قهرمان جهان شده است و ایران 4 بار به جام‌جهانی صعود کرده و باشگاه‌های آلمان و انگلیس همه در خدمت تیم ملی هستند ولی در ایران برعکس این ماجرا را شاهد هستیم.

در فوتبال اروپا از کودکی فوتبال را آموزش می‌دهند اما در ایران سعی می‌کنند وقتی بزرگ شده‌ایم به ما فوتبال آموزش دهند این است فرق بین ما و دیگر تیم‌های ملی.

    با این شرایط فکر کنم دیگر تیم ملی به راحتی بتواند صعود کند؟

فکر کنم که جوان‌گرایی یک پرسه بلند مدت است و برای هماهنگی بین بازیکنان به یک پرسه بلند مدت نیاز داریم تا این بازیکنان با یدیگر هماهنگ شوند. اگر امکاناتی که کی‌روش خواسته در اختیارش گذاشته شود این مراحل آسان‌تر خواهد بود.

کی‌روش از الان به فکر آینده تیم ملی است که این امکانات را خواسته، او نمی‌خواهد که در بازی‌ها مشکلی برای تیم به وجود آید.

تمام تلاش کی‌روش صعود به جام‌جهانی است و این امر نیاز به حمایت فدراسیون دارد.

    تا حالا این امکاناتی که کی‌روش خواسته در اختیارش گذاشته‌اند؟

فدراسیون تمام تلاش خود را می‌کند اما باید بالاخره فدراسیون هم از لحاظ مالی شارژ شودتا بتواند ان امکانات را برآورده کند.

    تاحالا فکر کردید که جای کی‌روش باشید؟

من تمام تلاش خود را می‌کنم و هرآنچه که از کی‌روش یادگرفته‌ام را در فوتبال به کار خواهم برد حالا چه در تیم مای چه در تیم باشگاهی. امیدوارم که بتوانم برای کشورم آینده خوبی بسازم.

آرزوی من این است که بتوانم در کشورهای سطح بالا مربیگری کنم.


خبرنگار: مونا ربیعیان