گزارش نوآوران از نتایج عجیب سوریه مقابل ایران

تیم ملی آماده برد مقابل سوریه

سوریه هرگز یکی از قدرتهای فوتبال آسیا نبوده اما همیشه حریفی سرسخت برای فوتبال ایران محسوب می‌شده‌است.در تاریخ ۴۳ سال رقایت ایران-سوریه بارها تیم سوری سد راه ایران شده است. به دفعات دیده شده در شرایطی که به نظر می رسیده یک برد راحت در مقابل سوریه در انتظار ایران است آنها ترمز ایران را کشیدند. شاید به جرات بتوان گفت هیچ تیم آسیایی مثل سوریه در متوقف کردن ایران در تهران تخصص ندارد.بازی سه شنبه ایران-سوریه در رقابتهای انتخابی جام جهانی بیست و چهارمین ملاقات دو تیم محسوب می شود. در ۲۳ بازی قبلی ۱۳ بار ایران برنده شده است، ۹ بار کار دو تیم به تساوی کشیده است و یک بار هم سوری ها برنده شدند، با این حال اگر نگاهی به چند نتیجه عجیب سوریه برابر ایران داشته باشیم و به سراغ خرافات برویم باید از سوریه ممنون باشیم که برای بازی سه‌شنبه تهران را به عنوان میزبان انتخاب نکرد و بازی را به مالزی برد.

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
فوتبال
نوآوران -

      نگاهی به نتایج عجیب سوریه مقابل ایران

مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۴؛ ایران صفر- سوریه یک

ایران در دومین بازی خود مقابل سوریه به این تیم باخت. آن زمان ایران غول فوتبال قاره بود و سوریه یک تیم درجه دوم. بازیهای انتخابی جام جهانی۱۹۷۴ به صورت متمرکز در تهران برگزار می شد و ایران در بازی آخر خود که یک بازی تشریفاتی مقابل سوریه بود یک-صفر به این تیم باخت. جالب اینکه این باخت تنها باخت خانگی ایران در دیدارهای انتخابی جام جهانی تا مقدماتی ۲۰۰۶ بود. سوریه تنها یک برد برابر ایران دارد که به این بازی برمی‌گردد و این تیم از معدود تیم‌هایی است که سابقه بردن ایران در دیدارهای انتخابی جام جهانی در تهران را دارد.

مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴؛ ایران یک- سوریه یک

ایران با مربی گری علی پروین تصور می کرد به راحتی سوریه را در تهران شکست می دهد اما اگر گل علی اصغر مدیرروستا نبود به این تیم می باخت. مسابقات دور اول انتخابی جام جهانی ۱۹۹۴ به این شکل برگزار می شد که ایران، سوریه، عمان و تایوان ابتدا در تهران بازی می کردند و دمشق هم میزبان باری های برگشت بود. توقف صدهزار نفری برابر سوریه، کار ایران را به اما و اگر کشاند.۹ روز بعد دوباره ایران و سوریه در دمشق به مصاف هم رفتند. ایران اگر این بازی را می باخت حذف می شد گل زیبای حمید درخشان به داد ایران رسید و ایران با یک امتیاز جان سالم به در برد.

مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸؛ ایران ۲- سوریه ۲

ایران با تیم جسور خود به مربی گری محمد مایلی‌کهن به حریفان رحم نمی کرد. بازی ها دور رفت در سوریه برگزار شد و ایران با یک گل میزبان را شکست داد. تهران میزبان بازیهای برگشت بود، تیم ملی پس از گل‌باران مالدیو و قرقیزستان در یک بازی تشریفاتی میزبان سوریه بود. همه تصور یک برد راحت را داشتند، اما بازهم سوریه در تهران تسلیم ایران نشد و بازی با گلهای رضا شاهرودی و علیرضا منصوریان دو-دو مساوی شد. این بازی اما یک نکته مهم داشت، اختلاف دیرینه علی دایی و محمد مایلی‌کهن از این بازی شروع شد. مایلی‌کهن در یک تصمیم عجیب دایی گلزن اولش را در این بازی نیمکت نشین کرد و محسن گروسی را به جای او به میدان فرستاد. مایلی‌کهن پس از گره خوردن کار و فشار تماشاگران تصمیم می گیرد دایی را به زمین بفرستد که او قبول نمی کند. اینجا بود که شکاف بین این دو بیشتر شد. مایلی‌کهن پس از این بازی دایی را به تیم ملی دعوت نکرد و در نهایت با پادرمیانی مسوولان برای بازی های مرحله دوم دایی دوباره به تیم ملی برگشت.

مقدماتی جام ملتهای آسیا ۲۰۰۰؛ ایران یک- سوریه یک

تاریخ تکرار شد ایران در بازی رفت در خانه سوریه برنده شد و در بازی برگشت در تهران نتوانست این تیم را شکست دهد. دیگر به همه ثابت شد سوریه استاد نباختن در تهران است. تک گل ایران را در آن بازی مهدی هاشمی‌نسب به ثمر رساند. توقف ایران در این بازی موجب شد تا گروهی از تماشاگران به نمایش تیم ملی و جلال طالبی اعتراض کنند و حتی دقایقی سوریه تشویق شد.

مقدماتی جام ملتهای آسیا ۲۰۰۷؛ ایران یک- سوریه یک

امیر قلعه‌نویی هم طعم توقف خانگی مقابل سوریه را چشید. قلعه‌نویی در اولین بازی رسمی که هدایت ایران را داشت تصور یک برد آسان برابر حریف سوری را داشت اما سوریه ترک عادت نکرد و یک بار دیگر در تهران امتیاز گرفت. جالب اینکه این تیم مثل همیشه در خانه خود به ایران باخت. سوریه قبل از این بازی چندباری در رقابتهای غرب آسیا در زمان مربی گری برانکو ایوانکوویچ باختهای سنگین برابر ایران با ۴ و ۷ گل خورده را متحمل شده بود اما در این بازی نشان داد در بازی های مهم به ایران باج نمی‌دهد.

مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰؛ ایران صفر- سوریه صفر

ایران و سوریه یک بار دیگر در مقدماتی جام جهانی هم گروه شدند و سوریه مانند جام جهانی ۱۹۷۴، ۱۹۹۴ و ۱۹۹۸ موفق شد در تهران ایران را متوقف کند و بعدش در سوریه به ایران باخت! در این بازی هدایت ایران برعهده منصور ابراهیم زاده بود. ایران پس از جدایی امیر قلعه‌نویی سرمربی نداشت و در این بازی با هدایت ابراهیم زاده به میدان رفت و هرچه زد به در بسته خورد. شاید اگر ایران در این بازی راحت برنده می شد ابراهیم زاده به جای علی دایی سرمربی ایران می شد. یکی از نکات جالب این بازی این بود که گروهی از تماشاگران پس از ناکام ماندن ایران در گل زدن در دقایقی علی دایی بازنشسته را تشویق کردند. مهدی رحمتی از این بازی به دروازه بان اول ایران تبدیل شد.

ایران وسوریه پس از این بازی تنها یک ملاقات دیگر داشتند که در ایران در سال ۸۷ در بازیهای غرب آسیا سوریه را با دو گل برد. در واقع بازی سه شنبه ملاقات دو تیم پس از ۸ سال است.

           قیمت بلیط بازی سوریه - ایران مشخص شد

قیمت بلیط ورزشگاه سرمبای، در دو رده شامل جایگاه معمولی و جایگاه ویژه هر کدام به ترتیب به بهای 45 رینگیت (حدود 10 دلار) و 135 رینیگت (حدود 35 دلار)به فروش می رسد.

فروش بلیط بازی در مراکز و فروشگاه های مختلف ایرانی و عربی فعال در کوالالامپورو شهرهای حومه آن آغاز شده است.

           اعلام اسامی داوران دیدار ایران و سوریه

اسامی داوران ایران – سوریه، که بر این اساس علی الصباح از عراق داور اول این بازی است، امیر داوود از عراق کمک اول و کمک دوم از مالزی است، داور چهارم این بازی ثامر زید از عراق خواهد بود.

           لیست 23 نفره تیم ملی اعلام شد

کارلوس کی‌روش اسامی 23 بازیکن برای دیدار مقابل سوریه در انتخابی جام جهانی را اعلام کرد. این لیست با توجه به مصدومیت علیرضا بیرانوند و همچنین محرومیت سردار آزمون و احسان حاج صفی نکات جالبی و سورپرایزهای ویژه ای را به خود اختصاص داده است.

اسامی بازیکنان دعوت شده به این شرح است:

بیشترین تغییر درون دروازه

دروازه بانها: محمدرضا اخباری، رشید مظاهری، سوشا مکانی

محمدرضا اخباری با مصدومیت بیرانوند و شرایط حقیقی حالا دروازه بان اول تیم ملی است. رشید مظاهری که پیش از این در اردوهای تیم ملی حضور داشت به عنوان دروازه بان دوم تیم ملی معرفی شده؛ البته لیست تیم ملی یک سورپرایز دارد. سوشا مکانی بعد از حضور در لیگ دو نروژ به دروازه تیم ملی بازگشته و این شانس را دارد تا بازگشت به فوتبال ایران را با دعوت شدن به تیم ملی جشن بگیرد. هر چند در لیگ برتر دروازه بان هایی مانند حامد لک حضور دارند که شرایط بهتری نسبت به مکانی دارند اما خوب کی روش است و سلایقی که او را متمایز کرده است.

ثبات در خط دفاعی

مدافعان: رامین رضاییان، حسین ماهینی، پژمان منتظری، مرتضی پورعلی گنجی، سید جلال حسینی، عزت الله پورقاز، محمد انصاری، میلاد محمدی

بازگشت پژمان منتظری بعد از مصدومیت و خط خوردن وریا غفوری به دلیل مصدومیت موضوعی اجتناب ناپذیر در ترکیب تیم ملی بود. حسین ماهینی نیز چهره جدید خط دفاعی تیم ملی است که درنظر گرفتن او با توجه به درخشش او در ترکیب بهترین خط دفاعی لیگ اتفاقی قابل انتظار بود. سرمربی تیم ملی حالا برای هر پست خود در خط دفاع حداقل دو بازیکن آماده دارد تا کار سختی برای انتخاب ترکیب خط دفاعی تیم ملی نداشته باشد.

علامت سوال بزرگ در خط میانی

بازیکنان میانی: علی کریمی، سعید عزت اللهی، امید ابراهیمی، علیرضا جهانبخش، مهدی ترابی، اشکان دژاگه، مسعود شجاعی، وحید امیری، کمال کامیابی نیا

آندرانیک تیموریان، کاپیتان اول تیم ملی با تصمیم کی روش دیگر در جمع ملی پوشان حضور ندارد تا انتخاب زوج سعید عزت اللهی با توجه به محرومیت حاج صفی تبدیل به سوالی مهم شود. علی کریمی که شرایط خوبی در لیگ کرواسی ندارد در کنار کمال کامیابی نیا بازیکن تازه وارد لیست تیم ملی هست که البته کی روش خیلی با آنها غریبه نیست. کامیابی نیا هفته های گذشته در ترکیب پرسپولیس شرایط فوق العاده ای داشته تا انتخاب زوج عزت اللهی از میان او و ابراهیمی یکی از ابهام های بزرگ تیم ملی باشد. سرمربی تیم ملی سروش رفیعی و داریوش شجاعیان (دو بازیکن ثابت اردوهای خود) را نیز در سفر به مالزی همراه نخواهد داشت تا اتفاقات عجیب لیست کی روش تکمیل شود.

به امید درخشش جانشین آزمون

مهاجمان: مهدی طارمی، رضا قوچان نژاد و کریم انصاری فرد

خط حمله تیم ملی بازیکن جدیدی ندارد و سرمربی تیم ملی تنها مهدی طارمی را که در دیدارهای گذشته در دو سمت خط حمله به میدان فرستاده بود، به نوک پیکان هجومی خود منتقل کرده است. کریم انصاری فرد آماده در کنار رضا قوچان نژاد که در لیگ هلند ستاره ای درخشان است، شانس های اصلی جانشینی آزمون هستند که البته به نظر می رسد قوچان نژاد شانس بیشتری برای حضور در ترکیب اولیه خواهد داشت و کی روش امیدوار است بازیکن گلزن تیم ملی جانشین مناسبی برای آزمون باشد.

           سورپرایزهای کی روش را بشناسید

سرمربی تیم ملی فوتبال برای دیدار مقابل سوریه برنامه های ویژه ای دارد. بعد از اینکه سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال کشورمان روی نام بازیکنانی همچون آندرانیک تیموریان، سروش رفیعی و علیرضا حقیقی خط قرمز کشید، مشخص بود که برنامه ویژه ای برای دیدار با سوریه دارد. از چارچوب دروازه هم که آغاز کنیم، هنوز مشخص نیست کی روش به حضور کدام دروازه بان در این بازی رضایت می دهد، در شرایطی که در 4 بازی قبلی علیرضا بیرانوند درون دروازه ایستاده است. رشید مظاهری، سوشا مکانی و محمدرضا اخباری شانس یکسانی برای خود قائل هستند تا فردا درون دروازه بایستند.

در خط دفاعی از بین پژمان منتظری، سیدجلال حسینی و مرتضی پورعلی گنجی یک نفر در دفاع وسط نیمکت نشین می شود، اگرچه عزت الله پورقاز نیز شانس بازی کردن در این پست را دارد. در سمت راست خط دفاعی احتمالا رامین رضاییان بازهم بازیکن ثابت کی روش خواهد بود و سمت چپ نیز انتظار می رود میلاد محمدی سومین بازی متوالی خود را انجام دهد.

در خط میانی با توجه به غیبت آندو و حاج صفی، سعید عزت اللهی قطعا جزو مهره های اصلی کی روش است اما اینکه در کنار او از امید ابراهیمی استفاده شود یا کمال کامیابی نیا مشخص نیست. از سوی دیگر احتمالا اشکان دژاگه، وحید امیری و علیرضا جهانبخش یک خط جلوتر بازی کنند، اگرچه نمی توان تصمیمات کی روش را پیش بینی کرد و در این پست بیش از همه باید منتظر یک سورپرایز باشیم. در خط حمله نیز احتمالا گزینه های کی روش از بین طارمی، انصاری فرد و قوچان نژاد یک نفر خواهد بود.

           حسین فرکی: برد مقابل سوریه برای ایران سخت است

در خصوص پیش بازی ایران و سوریه به گفت وگو با ورزشکاران پرداختیم که از نظر می گذرد.

این هفته تیم ایران در آخرین بازی از مرحله مقدماتی مقابل سوریه بازی دارد. با توجه به تجربه زیادی که از همراهی تیم ملی دارید، این بازی را چطور می‌بینید؟

 به هر حال سوریه حریفی است که در مواقعی کار را سخت کرده. سابقه بازی‌های ایران مقابل سوریه نشان می‌دهد که در بعضی زمان‌ها به راحتی و با چند گل توانستیم حریف را شکست دهیم اما گاهی هم این تیم مشکل‌ساز شده و به سختی توانستیم نتیجه بگیریم. با این حال من فکر نمی‌کنم بازی با سوریه در این مرحله، مشکل آنچنانی ایجاد کند چون ما بازیکنان خیلی خوبی داریم که متشکل از جوان‌های باانگیزه و باتجربه‌های کاربلد هستند. ما در شرایط عادی نسبت به حریف برتریم و با توجه به اینکه بازی خارج از سوریه برگزار می‌شود، در واقع هر 2 تیم میهمان هستند و شرایط از این لحاظ برای هر 2 تیم برابر است. در کل پیش‌بینی‌ام این است که مقابل سوریه کار دشواری نخواهیم داشت.

خیلی‌ها معتقدند به خاطر اینکه سوریه درگیر جنگ است، امکان دارد تیم ملی فوتبالش هم نتواند آنطور که باید و شاید خوب کار کند، در حالی که قبلا عراق نشان داد وقتی درگیر جنگ بود بهتر کار کرد و حتی قهرمان جام ملت‌های آسیا شد. شما چه برداشتی از این مساله دارید؟

من هم فکر نمی‌کنم مساله جنگ روی فوتبال سوریه تاثیری داشته باشد. آنها می‌آیند که موجودیت خود را نشان دهند. تجربه در مورد عراق هم نشان داد که آنها در چنین شرایطی حتی بهتر هم کار کردند. پس نباید فریب این مسائل را بخوریم.

           کریم انصاری‌فرد بازیکن تیم ملی: تیم ملی آماده برد مقابل سوریه

هر زمانی فکر می‌کنم شرایط خاص خودش را دارد تا الان نشان دادیم که تیم ما تیم خوبی است و تیم جنگنده ای داریم و توانستیم امتیازات لازم را در این مسابقات کسب کنیم. امیدوارم که روز بازی برنده این بازی باشیم. تیم ما به اتفاقاتی که در گذشته برای تیم ملی افتاده است کاری ندارد و ما فقط به این 3 امتیاز فکر می کنیم. در یان بازی همه‌چیز علیه تیم ملی است از شرایط آب و هوایی گرفته تا زمین مسابقه که به  کمک سوریه آمده اند و ما آماده هستیم تا با 3 امتیاز از میدان خارج شویم.

فکر می‌کنم تیم ملی ما در شرایطی است که به هیچ بازیکنی وابسته نیست و همه بازیکنان برای بازی مقابل با سوریه /امادگی کامل را دارند.

           علیرضاجهانبخش بازیکن تیم ملی: وضعیت جوی خیلی بد است

تیم ما درمقابل با سوریه بازی خوبی را انجام خواهد داد با این که شرایط آب و هوایی این جا مناسب بازی کردن نیست اما ما برای برد به میدان خواهیم رفت. بازیکنان تیم ملی در شرایط خوبی هستند و آمادگی کامل برای این بازی را دارند.  این که تیم ما چند روز قبل از بازی به مالزی آمده است کمک کرده تا بازیکنان با شرایط جوی اینجا نیز کنار بیایند و بتوانند در این شرایط بازی خوبی را به نمایش بگذارند و برنده این بازی باشد.  این که ما در اینب ازی به 3 امتیاز برسیم برای ما خیلی مهم است و امیدوارم که در این شرایط بتوانیم برنده این بازی باشیم.


خبرنگار: مونا ربیعیان