حرف اول - علی خسروی

انتخاب این زمین نقطه سیاه در AFC

کارشناس داوری

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
علی خسروی
نوآوران -

بازی ایران و سوریه بازی فوتبال نبود، در این بازی کم بود AFC به بازیکنان بیل و کلنگ بدهد تا در آن زمین کشاورزی کنند. این دیدار فوتبال نبود به نظر من این بازی بیشتر شبیه سرسره بازی، گل‌بازی و گرگم به هوا بود و این‌که AFC چطور به خودش اجازه داده که به 2 کشور با انتخاب این زمین برای بازی بی‌احترامی کند، حالا ما نمی‌دانیم که این زمین انتخاب سوریه بوده یا AFC.

AFC  با موافقت برگزاری بازی در این زمین نشان داد که رؤسایش، عصرحجری فکر می‌کنند. یک زمانی پیش می‌آید که بازی در بارندگی برگزار می‌شود مثل بازی چلسی در استمفوردبریج یا منچستر در زمین خودش که پیش‌بینی می‌کنند که بارندگی قبل یا در جریان بازی پیش می‌آید و این‌که نمایندگان بازی ارزیابی می‌کنند که این زمین شرایط این را دارد که در آن بازی برگزار شود یا خیر.

ولی این‌که یک زمین قبل از بازی چمن بسیار ضعیفی دارد و در 10 دقیقه اول چمن تبدیل به زمین گل می‌شود، ما را یاد زمین ورزشگاه شیرودی در دهه 70 انداخت. مشخص بود که به هر قیمتی شده می‌خواهند که این بازی انجام شود. هر داور دیگری هم بود این بازی را برگزار می‌کرد، به دلیل این‌که داور تعیین کننده نیست درست است که قوانین می‌گوید که داور تعیین کننده شرایط برگزاری است اما این مسئولان هستند که تصمیم نهایی را برای برگزاری بازی خواهند گرفت.

این اتفاق در کشور خودمان هم پیش‌آمده بود، دردهه80 بازی فولاد و ذوب‌آهن در اهوازمسئولین دستور دادند که به هر قیمتی که شده بازی در زمینی که دریاچه بود برگزار شود، چرا که در آن زمان تیم ملی قصد داشت که به اردو برود و 5 بازیکن تیم فولاد در تیم ملی حضور داشتند و این بازی برگزار شد.

این‌که می‌گویند بازی جوانمردانه یا احترام به حریف " به ‌قول علی پروین که می‌گوید مدیرفنی  یعنی کشک است" در این شرایطم بازی جوانمردانه در این شرایط بازی کشک و ماست بود.

در این بازی هر دو تیم ضرر کردند، ما ادعا نمی‌کنیم که اگر زمین مناسب بود بازی را می‌بردیم چون سوریه هم بازیکنان خوبی داشت، در این بازی بازیکنان سوریه انگار که ایران دشمن اولشان است برخورد می‌کردند البته فوتبال بازی می‌کردند، ولی برگزاری این مسابقه جایی برای کارشناسی داوری نگذاشت.

حتما باید یک زمین دیگر برای این بازی انتخاب می‌شد، AFC مگر نمی‌دانست که در مالزی بارندگی است چطور زمینی را انتخاب کرد که در بارندگی نابود شده بود.

روز قبل که برای بازرسی زمین رفته بودند می‌توانستند همان‌ موقع زمین را تعویض کنند اتفاقی هم پیش نمی‌آمد. برگزاری این مسابقه در این شرایط درست نبود.

AFC که خودش ازکشورهای مختلف به‌خاطر داشتن استادیوم‌های نامرغوب نمره کم می‌کند چرا این زمین را برای بازی انتخاب کرده است؟ انتخاب این زمین برای AFC یک نقطه سیاه است.

بازی طوری بود که فقط بازیکنان زیر توپ می‌زند و این باعث شده بود که اعصاب بازیکنان به‌هم ریخته بودند دیدید که بازیکنان با یک‌دیگر درگیر شدند حتی در برخی از جاهای بازی ما فکر کدیم که جنگ سوریه به زمین مالزی کشیده شده است.

شک نکنید که گل  قوچان‌نژاد آفساید بوده به خاطر این‌که مهاجم ایرانی به خط دروازه حریف نزدیک‌تر بوده است.

لیگ ایران 25 روز تعطیل شده بود به‌خاطر این بازی، اگر ما می‌دانستیم که این بازی در این شرایط برگزار خواهد شد قطعا لیگ را تعطیل نمی‌کردیم، اگر این بازی تا فردای بازی ادامه داشت هم هیچ تیمی گلی نمی‌زد چون‌که کسی در آن زمین نه می‌توانست سانتر کند نه شوتی به سمت دروازه بزند.