گفت‌و گوی نوآوران با حسن کامرانی‌فر، رئیس دپارتمان داوری

فغانی به‌عنوان بهترین داورجهان انتخاب خواهد شد

در فاصله چند روز مانده تا برگزاری مراسم بهترین های فوتبال جهان تحت عنوان Globe Soccer Awards که هر سال در امارات برگزار می شود داور سرشناس ایرانی در بین نامزدهای داور سال قرار گرفت.

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
کامرانی فر
نوآوران -

مراسم انتخاب برترین های فوتبال جهان تحت عنوان Globe Soccer Awards هر ساله در امارات برگزار می شود که این بار در فاصله چند روز مانده تا این مراسم علیرضا فغانی، داور سرشناس فوتبال ایران که در یک سال گذشته عملکرد جالب توجهی از خود در قضاوت رقابت های مهم بین المللی از جمله فینال المپیک 2016 رویودژانیرو را برجای گذاشت در بین 5 نامزد اصلی داور برتر سال قرار گرفت.

علیرضا فغانی که با غیبتش در مراسم بهترین‌های سال فوتبال آسیا در روزهای گذشته باعث رقم خوردن انتقادات فراوانی از کنفدراسیون فوتبال آسیا شد حالا برای کسب عنوان برترین داور سال جهان انتخاب شد و باید در این راه با داوران سرشناسی از اروپا، آمریکای جنوبی و آفریقا رقابت کند که جدی ترین رقیب او کلاتنبرگ انگلیسی محسوب می شود، داوری که در یورو 2016 و لیگ قهرمانان اروپا عملکرد جالبی داشت.

صحت این خبر را از حسن کامرانی‌فر، رییس دپارتمان داوران جویا شدیم و او اینگونه پاسخ داد: این اتفاق، اتفاق خوبی در جامعه داوری است که پیش‌آمده، اما هنوز به فغانی نامه‌ای ارسال نشده است. هر سال داورانی که در فینال بازی‌های جهانی و یا المپیکی داوری می کنند معمولا کاندید هستند.

باتوجه به داوری فغانی در دو بازی جهانی این افتخار را کسب کردند تا در بین برترین داورها قرار گیرند، اما هنوز به او اعلام نشده است اما 100 در صد اعلام خواهد شد.

کامرانی‌فر در پاسخ به این‌که هنوز به فغانی اعلام نکردند یعنی این فقط گمانه‌زنی رسانه است گفت: نه گمانه‌زنی نیست قبل از این که اتفاقی پیش‌آید در سایت اعلام خواهد شد، خبرگزاری‌هایی که اعلام کردند معتبر هستند با این‌که به داور اعلام نشده است اما به هر حال افتخار بزرگی برای ایران است.

رییس دپارتمان داوری درباره اینکه چه زمانی به فغانی اعلام می‌شود گفت: فکر کنم به زودی به فدراسیون و به فغانی ابلاغ خواهد شد تا در مراسم برترین‌ها حضور پیدا کنند.

حسن کامرانی‌فر درباره غیبت فغانی در مراسم AFC پاسخ داد: غیبت در AFC را نباید اینگونه مطرح کنید، AFC 2 سالی است که داوران برتر در این مراسم حذف شده است، اما نامه‌ای که چند وقت پیش به فدراسیون داوری شده بود از فغانی به عنوان داور برتر آسیا نام‌برده شده و قرار براین شده که در مراسم بهترین‌ها از او تجلیل شود.

نامه‌ای که از AFC به فدراسیون ارسال شده بود، علیرضا فغانی به عنوان بهترین داور آسیا انتخاب شده بود.  AFC در مراسم تجلیل تغییراتی داده است مثلا بحث توسعه فوتبال را نیز حذف کرده و در برخی از قسمت‌ها مراسم تغییر داده است ضمن این‌که خود AFC  هم اعلام کرده است که در قسمت‌های دیگر از فغانی تجلیل خواهد شد.

رییس دپارتمان در آخر دربازه اینکه فغانی در بین برترین داورهای جهان رغیب سرسخت انگلیسی را دارد پاسخ داد : فغانی برای دو بازی در فینال سوت زده، قطعا به عنوان بهترین داور جهان انتخاب خواهد شد.


خبرنگار: مونا ربیعیان