گفت‌و گوی نوآوران با مرتضی فنونی‌زاده، بازیکن اسبق تیم ملی

پرسپولیس قهرمان لیگ برتر

مرتضی فنونی‌زاده از بازی بد تیم ملی می‌گوید و معتقد است که کی‌روش با بازی دفاعی نمی‌تواند به جام‌جهانی صعود کند، او می‌گوید که کی‌روش در بازی‌های ش محتاط است و این باعث می‌شود که تیم‌های دیگر ترکیب ایران را حدث بزنند و تیم ملی نتواند نتیجه دلخواه خود را در بازی ها کسب کند.

  1. ۸ ماه قبل
  2. ۰
فنونی زاده
نوآوران -

بازیکن اسبق تیم پرسپولیس درباره شرایط این تیم می‌گوید که او امسال قهرمان لیگ است و اگر با این روند در آسیا بازی کند پتانسیل این را نیز دارد که در آسیا هم قهرمان شود.  فنونی‌زاده دلیل نیمکت نشینی رضاییان را در تیم پرسپولیس لجبازی بین دو سرمربی خارجی می داند.

      بازی تیم ملی را با سوریه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

این بازی در شرایط جوی بدی برگزار شد و ما شاهد بازی خوبی نبودیم. بالاخره دو تا تیم به بازی مستقیم رو آورده بودند، اگر کی‌روش محتاط بازی نمی‌کرد شاید در ضربات ایستگاهی یا اوت بلند می‌توانستیم به گل دست پیدا کنیم.

به نظر من تیم ملی سورریه، تیم فوق‌العاده‌ای بود و شبیه ایرانی ها، محکم بازی می‌کردند. اگر زمین مناسب بود فکر می‌کنم شاهد بازی بهتری از دو تیم بودیم. البته کسب یک امتیاز هم بد نیست، به هرحال بازی خارج از خانه سخت است و اینکه ما توانستیم در دوره رفت سرگروه بمانیم خودش جی امیدواری دارد.

تیم ملی سوره در آن زمانی که ما بازی می کردیم هم تیم سختی بود و ما همیشه با اختلاف یک گل می‌بردیم و خیلی وقت‌ها پیش می‌آمد که بازی را با تساوی به پایان می‌رساندیم ولی اگر کی‌روش تیم را هجومی‌میچید شاید برنده بازی می‌شدیم.

شرایط فیزیکی و تاکتیکی سوریه شبیه ایران، اردن و ازبکستان است و به همین دلیل ایران سخت می‌توانست از سد این تیم عبور کند.

در گروهی که ایران است دو تیم سخت ایران را تعقیب می‌کنند تا بتواند جای ایران صدر نشین شوند، انشاالله در بازی های برگشت که ما چندماهی فرصت داریم تا ارنج تیم ملی را تغییر دهیم، چون این ارنج کی‌روش دفاعی است و این موضوع کمی برای بازی های برگشت نگران کننده است.

      به نظر شما با این ترکیب دفاعی ایران به جام‌جهانی صعود خواهد کرد؟

همیشه که نمی‌شود دفاعی بازی کرد، یونان هم در هفت یا هشت سال پیش دفاعی بازی می‌‌کرد و با یارن ارنج قهرمان اروپا شد اما وقتی که با همین رویه در مسابقات مقدماتی جام‌جهانی بازی کرد نتوانست به جام‌جهانی صعود کند.

در حال حاضر هم ترکیب تیم ملی را همه می‌دانند و می‌دانید که  گل‌های تیم ملی همه از ضربات ایستگاهی یا اوت‌های بلند بوده است.

کی‌روش طارمی که یک فوروارد خوب و بهترین گل‌زن لیگ است را در پست غیر تخصصی خود می‌گذارد و امیری که هافبک چپ خوبی است را نیمکت‌نشین می‌کند و با یک هافبک بازی می‌کند، اگر او ترس را در بازی‌ها کنار بگذارد می‌تواند بازی‌های بهتری را نشان دهد.

      شرایط لیگ را بعداز تعطیلات برای تیم‌ها چگونه می‌بینید؟

در حال حاضر 17 روز لیگ به خاطر بازی که خیلی محتاطانه انجام شد تعطیل بود حالا اگر ایران در این بازی برنده می‌شد بحثش جدا بود اما 17.20 روز تعطیلی باعث می‌ّود که تیم‌ها متزلزل شوند.

تیم‌ها در این شرایط یا به اردو می‌روند یا باز بدنسازی می کنند که با این شرایط هر تیمی حداقا 3 بار بدنسازی کرده است که این نشان خوبی نیست. تیمی که 48 ساعت استراحت کند در شرایط حرفه‌ای تیم منیست، برخی تیم‌ها در این میان ضرر می‌کنند و برخی ها هم که در لیگ آماده نبودند، آمادگی لازم را برای بازی در لیگ بدست می‌آورند. در این میان فقط تیم‌های صدرجدولی است که دستخوش تغییرات در ترکیب تیم‌شان خواهند شد آن هم به خاطر حضور بازیکنانشان در تیم ملی که نمی‌دانند بازیکنان چگونه بدنسازی کرده‌اند. این تعطیلات زیاد به لیگ ضرر خواهد زد به نظر من 2.3 روز برای هماهنگی در تیم ملی کافی بوده است.

      با توجه به این‌که پرسپولیس امسال قوی ظاهر شده‌است، شرایط قهرمانی در لیگ را دارد؟

بالای 90 درصد قهرمانی مال پرسپولیس است، الان چهار یا پنج سال است که قهرمان لیگ نشده‌ایم درست است که در زمان دایی ما به 2 جام دست پیدا کردیم اما قهرمانی در لیگ چیز دیگری است.  فصل قبل هم پرسپولیس جام را برای محروم نوروزی می خواست به‌دست آورد اما نشد، انشاالله که امسال این اتفاق رخ خواهد داد.

      آیا پرسپولیس با این رویه  در بازی‌های آسیایی می‌تواند خودی نشان دهد؟

درست است که تیم‌های عربی، تیم ملی خوبی ندارند اما از نظر باشگاهی بسیار قوی هستند و بازیکنان خوبی را جذب می‌کنند.

فکر می‌کنم اگر پرسپولیس با این رویه بازی کند  از دور اول راحت صعود خواهد کرد و دوره دوم باید کمی تلاشش را بیشتر کند، برانکو می‌تواند در آسیا هم پرسپولیس را قهرمان کند.

      رضاییان در تیم ملی فیکس بازی می‌کند اما در پرسپولیس نیمکت نشین است، به نظر شما این باعث افت در بازی رضاییان نخواهد شد؟

اگر رضاییان در تیم ملی فیکس نبود حتی یک ثانیه هم در پرسپولیس نمی‌ماندٰ به هرحال در تیم ملی دیده می‌شود به همین حساب فکر می‌کنم که این کار برانکو لجبازی بین 2 سرمربی خارجی است. درست است که ماهینی خوب بازی می‌کند اما رضاییان می‌تواند در پست دیگر هم بازی خوبی را به نمایش بگذارد چون رامین باعث می‌شود که تیم پرسپولیس هجومی بازی کند.

این ماجرا لجبازی بین کی‌روش و برانکو است که باعث شده است او در تیم باشگاهی‌اش فیکس نباشد، برانکو وقتی که تیمش عقب می‌افتد رضاییان را به میدان می‌فرستد تا هجومی بازی کند به نظر من بهتر است که رامین در پست دیگری فیکس بازی کند تا پرسپولیس هجومی بازی را آغاز کند.