گفت‌و گوی نوآوران با علیرضا فغانی، بهترین داور آسیا

برای قضاوت در فینال جام‌جهانی 2018 بسیار تلاش خواهم کرد

علیرضا فغانی داور بین‌المللی درباره انتخاب شدن جزو برترین داورهای جهان می‌گوید کسانی که در فینال بازی‌های قاره‌ای شرکت کرده‌اند به این مراسم دعوت شده‌اند و نمی‌توان گفت که چه‌کسی در این مراسم برتر خواهد بود و پیشاپیش به برنده این مراسم تبریک می‌گویم، او از کامرانی‌فر تشکر می‌کند و امیدوار است که از حسن کامرانی‌فر حمایت شود تا بتواند برنامه‌هایی که درباره داوران را دارد اجرا کند.

  1. ۸ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
فغانی
نوآوران -

فغانی می‌گوید که با ستاره‌های فوتبال مشکلی ندارد و هر کسی که در فوتبال خاطی باشد کارت می‌گیرد نه برای این‌که ستاره است نه برای مشکلی که در بازی به وجود آورده کارت خواهد گرفت.

او آرزو دارد که روزی فینال جام جهانی‌ را قضاوت کند و دوست ندارد این فقط یک رویا باقی‌بماند.

  نظر شما درباره این‌که جزو 5 داور برتر جهان در مراسم امارات انتخاب شده‌اید چیست؟

من با 4 داور دیگر انتخابی برترین‌ها در کلاس‌ها و سمینارهای داوری در 2014 بودم . همه ما در بازی‌های مهم داوری کردیم و خیلی خوشحال هستم که جزو کاندیدا قرار گرفتم، من به‌خاطر قضاوت در فینال جام باشگاه‌ها در 2014 جزو 5 کاندید برتر انتخاب شدم.

روال این مراسم اینگونه است داورانی که فینال بازی‌های قاره‌ای را قضاوت کرده باشند دعوت خواهد شد، از الان به هرکسی که به عنوان برترین داور جهان انتخاب شود تبریک می‌گویم.

 در فینال  مسابقات یاسر خلیل و همکارانش از آسیا انتخاب شدند این موضوع بازتاب رسانه‌ای داشت این امر شما را نارا حت نکرد که چرا شما برای قضاوت از آسیا انتخاب نشدید؟

متاسفانه ما احساسی هستیم، در تورنمنت باشگاه‌های  جهان برگزار می‌شود و در آنجا از هر قاره یک تیم داوری انتخاب می‌شَود در 2012 من جزو داوران ذخیره بودم و در 2013 به عنوان داور اصلی این مسابقات انتخاب شدم، سال گذشته نیز داور اصلی بود و قضاوت فینال این مسابقات را برعهده داشتم. این روال انتخاب داوری است که هر سال یک تیم داوری را به این مسابقات اعزام می‌کنند، این‌که بگویم که حق‌خوری شده درست نیست نباید فوتبال را با سیاست قاطی کرد.

 زمانی کامرانی‌فر، رئیس دپارتمان داوری کمک داور شما در مسابقات بود، از او بگویید؟

من از تجربیات کامرانی‌فر در آن دوران استفاده کردم و خوشحالم که او برای این سمت انتخاب شده‌است، او جوان است و برنامه‌های زیادی برای داوران دارد که امیدوارم از کامرانی فر حمایت شود تا بتواند تمامی برنامه‌هایش را اجرا کند، انشاالله که در این راه موفق شود.

   در 2013 جام باشگاه‌های جهان بازی برزیل و چین شما رونالدینیو را اخراج کردید، پس از آن زمزمه های شنیده شد که فغانی باستاره‌های فوتبال مشکل دارد این موضوع صحت دارد؟

من در بازی‌های اخیری که قضاوت کردم نیمار و مسی بازیکنانی هستند که رعایت می‌کنند من همیشه به بازیکنان احترام می‌گذارم و معمولا حساس هستم در بازی ها و وقتی که بازیکنی از چارچوب بازی خارج شود اخراج می‌کنم و بعد از اخراج رونالدینیو خطایی کرده بود که باید اخراج می‌شد و بازخوردی هم نداشت چون حق با من بود در این مورد،  این نشان می‌دهد که من با ستاره‌ها مشکلی ندارم.

   یکی از سرپرست‌های لیگ بتری هزینه غذای داوران را به دپارتمان داوری گزارش کرده است، نظر شما در این باره چیست؟

این مسأله واقعا باعث تاسف است که رسانه‌ها درگیر این هستند چون پیش آمده است که داوران در بازی‌هایی ناهار نخوردند و نهایتا شب در هتل شام خوردند و این باعث نمی‌شود که این را انقدر بزرگ کرد، بازتاب این خبر در رسانه‌ها برای من واقعا ناراحت کننده بود.

  فکر می‌کنید قضاوت کردن در فینال جام‌جهانی 2018 آرزویست که به حقیقت می‌پیوندد؟

برای همه این که در فینال جام‌جهانی قضاوت کنند یک  رویا است و ما در این چندسال نشان دادیم که می‌توانیم هر رویایی را به واقعیت تبدیل کنیم، اول از هر چیزی برای قضاوت کردند در جام‌جهانی باید تمام فاکتورهای قضاوت را به دست آوریم و بعد در این مسابقات شرکت کنیم، اگر خوب قضاوت کنیم می‌توانیم به این فکر کنیم که در فینال هم قضاوت خواهیم کرد. امیدوارم که قضاوت در فینال جام‌جهانی یک رویا نباشد و به واقعیت تبدیل شود.