پیشکسوتان در گفت‌و گو با نوآوران از بی‌توجهی مسؤولان گله کردند

ستارگان دیروز؛ فراموش‌شدگان امروز

ورزشکاران وقتی به سطح اول ورزشی می‌رسند سال‌های سال هزینه صرفشان می‌شود تاپس‌انداز شوند، پس‌اندازی که گاه گاهی فراموش می‌شوند و خاک می‌خورند.

  1. ۸ ماه قبل
  2. ۱
توپ فوتبال
نوآوران -

     محمدپنجعلی، پیشکسوت فوتبال: پیشکسوتان را در باشگاه خودشان راه نمی‌دهند

همه عمرمان را در تیم ملی و باشگاهی گذراندیم و در نهایت کجا قرار داریم، خانه نشینی می‌کنیم. ما برای فوتبال زحمت‌ها کشیدیم در حال حاضر حتی ما را در باشگاه خودمان که کلی برایش زحمت کشیدیم راهمان هم نمی‌دهند و حتی یادی از ما نمی‌کنند.

گرفتاری‌های پیش‌آمده برای پیشکسوتان موجب تصویب قانون حمایت از قهرمانان و پیسشکسوتان درشال 1383 شد، اما حمایت مادی این صندوق به حقوق‌های ناچیزی ختم شد که فقط هزینه پرداختن به یک روز ورزش و یا شاید به اندازه 2 ساعت کلاس آموزی هم نباشد، این مسائل همه باعث شد تا پیشکسوتان اعتراض کنند که چرا تا وقتی که هستند یادی از آنها نمی‌شود.

         حسن روشن، عضو هیأت مدیره باشگاه استقلال: پیشکسوتان نیاز به محبت دارند

پیشکسوتان بیشتر نیاز به محبت دارند و نیاز معنوی آنها بیشتر از نیاز مادی است، ارزش و احترام پیشکسوتان فوتبال اگرچه به ظاهر و در کلام شأن ورزشکاران رعایت می‌شود اما در باطن هیچ کس برایش اهمیتی ندارد که چه بالایی بر سر پیشکسوتان می‌آید.

         علی پروین، پیشکسوت فوتبال: قدر‌پیشکسوتان را تا وقتی زنده‌هستند بدانیم

تا وقتی که زنده هستند هیچ‌کس قدرشان را نمی‌داند ولی آن موقع که مردیم تازه می‌فهمند که ما پیشکسوتان هم وجود داشتیم و عزیز می‌شویم و باید قدر ورزشکاران را بدانیم پس بهتر است تا وقتی که پیشکسوتان زنده هستند قدرشناس آنها باشیم نه وقتی که دیگر نیستند.

         فرامرز ظلی: بهتر است که کمی به پیشکسوتان توجه شود

من برای وزیر ورزش هم نامه‌ای نوشتم که برایشان خواهم فرستاد، پیشکسوتان دیگر به سطوح امده‌اند و بهتر است که کمی بیشتر به آنها توجه شود، تا کی پیشکسوتان توان دارند و می‌توانند این مشکلات را تحمل کنند.

قدیما پیشکسوتان فوتبال تاریخ و شناسنامه فوتبال بودند و خاطرات شیرینی را بری ما به‌وجود آوردند. امیدوارم که به این راحتی این ستارگان فراموش نشوند.

         علیرضا امامی‌فر، بازیکن اسبق تیم ملی: پیشکسوتان نیاز به احترام و توجه دارند

خیلی طبیعی است که بازی برای پیشکسوتان راه بیاندازند یا از پیشکسوتان در مراسمی قدردانی کنند، انجام این کارهای نیاز دارد تا نگاه مسؤولان تغییر کند، مسؤولان فقط در لحظه زندگی می‌کنند و جوانان را در نظر می‌گیرند. حرف‌های سلطانی‌فر واقعا خوشحال کننده است و امیدوارم که فقط در حد حرف نباشد و به آن عمل کنند. ما فقط در تهران که پیشکسوت نداریم در شهرستا‌ن‌ها هم پیشکسوت داریم که مشکلاتی دارند، مگر ورزشکاران جز احترام و توجه چیز دیگری از مسؤولان می‌خواهند.

         مرتضی فنونی‌زاده، پیشکسوت فوتبال: بیشتر پیشکسوتان خانه‌نشین هستند

برخی از پیشکسوتان را مردم حتی نمی‌شناسند و این باعث تاسف است.  در سال 1383 صندوقی برای پیشکسوتان درست شد اما هزینه این صندوق فقط به نورچشمی‌ها تعلق دارد و برخی دیگر حتی در زندگی روزانه خود بمانند. بهتر است که از پیشکسوتان تا وقتی که زنده هستند یادی کنیم نه زمانی که خواستند از آزادی تشییع کنندشان. بیشتر از بحث مادی پیشکسوتان به احترام در افکار عمومی نیاز دارند.

         سلطانی‌فر: تلاش می‌کنیم مشکلات پیشکسوتان حل شود

وزیر ورزش و جوانان اظهار داشت:‌ ما به عنوان وزارتخانه‌ای که گوش شنوا دارد تلاش می‌کنیم تا مشکلات پیشکسوتان برطرف شود.

مسعود سلطانی‌فر با حضور در مجمع پیشکسوتان اظهار داشت:  امیدوار هستم در دوره‌ای که خدمتگزار عرصه ورزش و وزارتخانه خدمت می‌کنم بتوانم دوران خوبی را درکنار شما داشته باشم. واقعاً این نکته‌ای که خدمت شما عرض می‌کنم شدیداً نیازمند نقطه‌نظرات همه شما عزیزان هستم. به‌عنوان یک وزارتخانه‌ای که حتماً بایستی محلی باشد برای بحث، تبادل نظر و نقطه‌نظرات همه شما و وزارتخانه‌ای باشد که باید با همه بخش‌های دست اندرکار تعاملات جدید و گسترده‌ای داشته باشد. وقتی داورزنی و دوستان دیگر در صندوق حمایت از پیشکسوتان و قهرمانان مطرح کردند که چنین نشستی است بدون کوچک‌ترین مکث حضور پیدا کردم تا در این نشست از آموخته‌های یکدیگر استفاده کنیم.

 وی در ادامه صحبت‌های خود گفت: پیشکسوتان را به‌عنوان مجموعه‌ای می‌بینم که در زندگی اجتماعی، فرهنگی،‌اقتصادی آدم‌های موفقی بودند که در طول دوران زندگی خود توانسته‌اند دستاوردهایی داشته باشند. نقطه قوت ما این است که از تجربیات و آموخته‌های پیشکسوتان استفاده کنیم. دوستان دراتحادیه باشگاه‌های فوتبال گفتم به‌عنوان یک مشاورو امین و یک مشاور دلسوز و یک نقطه امن تلاشم بر این است که از تجربیات شما استفاده کنیم. امیدوارم در ماه‌ها و هفته‌های آینده از نقطه‌نظرات شما مطلع شوم.

 سلطانی فر در ادامه صحبت خود گفت: جا دارد اینجا از تلاش‌های گودرزی تشکر کنم که با تمام محدودیت‌های موجود توانسته کارنامه خوبی از خود بجا بگذارد. امیدوارم ادامه‌دهنده خوبی در دولت تدبیر و امید باشم. ما به دنبال این هستیم شرایطی فراهم کنیم که در عرصه ورزش همگانی و قهرمانی دستاوردهای خوبی داشته باشیم و شاهد حضور مقتدرانه تیم‌های ورزشی در مسابقات بین‌المللی باشیم. شاهد فتح افتخارات بهتر از گذشته باشیم.

سلطانی فر در مورد گلایه برخی از پیشکسوتان از بی‌توجهی گفت: این برنامه نشان می‌دهد از آنها حمایت می‌شود و ما به عنوان وزارتخانه‌ای که گوش شنوا دارد تلاش می‌کنیم تا مشکلاتشان برطرف شود.


خبرنگار: مونا ربیعیان