گفت‌و گوی نوآوران با هیأت مدیره استقلال درباره شرایط این تیم

استقلال را منصوریان می‌تواند از بحران خارج کند

استقلال تیمى که دو چهره متفاوت داشت اما این دو چهره تنها به عملکرد تقریبا خوب این تیم در نیمه اول و عملکرد تقریبا ضعیف نیمه دوم این تیم خلاصه نمى شود بلکه این تیم در سیستم ٢-٤-٤ نیز دو چهره متفاوت داشت.

  1. ۷ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
استقلال واقعی را بعد از تعطیلات ببینید
نوآوران -

در فاز هجومى این سیستم بازیکنان استقلال در نیمه اول تقریبا عملکرد قابل قبولى داشتند و شاهد کارهاى ترکیبى سریع و اثر گذار در یک سوم پایانى زمین بودیم که خیلى سریع استقلال را به دو گل رساند و درست در لحظاتى که گسترش فولاد بسیار شکننده بود و رعایت سه اصل پرس در زمین حریف مى توانست کار را براى گسترش سخت تر کند، فاصله بازیکنان استقلال و خطوط چندگانه این تیم زیاد و زیادتر شد و عدم استفاده صحیح بازیکنان استقلال از برترى ذهنى بدست آمده باعث شد تا بازیکنان گسترش مجددا در شرایط برابر ذهنى و روانى قرار گیرند.

نتیجه اینکه ابتکار عمل از دست بازیکنان استقلال خارج شد و فشار پرس تیم گسترش امید ابراهیمى را به اشتباه وا داشت و عدم حمایت در عمق از هافبکها از سوى مدافعین میانى استقلال نتیجه بازى را به حداقل تغییر داد.

در فاز دفاعى این سیستم استقلال همچنان مشکل دارد و عدم درک مناسب از اصول پرس در مرکز زمین و بخصوص مرز خط دفاعى و خط میانى باعث گردیده استقلال در اکثر دیدارها موقعیت هاى خوبى در اختیار حریفانش قرار دهد. استقلال براى موفقیت بیشترنیاز به توازن و تعادل تیمى بهترى احتیاج دارد و بازیکنان این تیم باید در هنگام سرعت بخشیدن به بازى کیفیت بهترى داشته باشند .

برویم سراغ گسترش فولاد. این تیم تمرکز و آرامش لازم را در شروع مسابقه نداشت و در دقایق ابتدایى مسابقه بسیار شکننده بودند اما عدم سختگیرى لازم از طرف استقلال موجب شد این پس از کسب آرامش لازم بتواند فوتبال روانترى ارایه دهد و در نهایت یک امتیاز با ارزش کسب کنند.این تیم در میانه میدان و یک سوم تهاجمى خود عملکرد قابل قبولى داشت اما هافبکهاى این تیم قادر به کمک به خط دفاعى خود نبودند و مدافعین میانى گسترش روز خوبی را پشت سر نگذاشتند.

گسترش فولاد بازیکنان خوبی دارد و چنانچه این تیم هماهنگى و درک بیشترى با تمرینات منطقه اى بدست آورد، از نظر من توانایى حضور در جمع مدعیان را دارند .

    وعده منصوریان در هفته نوزدهم می‌شود؟

روند خوب استقلال و بردهای پیاپی تیم منصوریان، خیلی زود به پایان رسید. استقلال، تنها تیم لیگ برتر است که سه بازی پیاپی برده اما قبل و بعد از آن، هیچ بردی ندارد. مساوی با گسترش فولاد، استقلال را به رده ششم لیگ فرستاده اما نکته مهم، فاصله آن‌ها با صدر جدول لیگ است. منصوریان وعده داده بود استقلالی‌ها تا هفته نوزدهم، یکی از دو تیم بالای جدول هستند. ادعایی که حداقل از لحاظ ریاضی، نمی‌تواند عملی شود.

پرسپولیس و تراکتورسازی، دو تیم صدرنشین لیگ از هر بازی این فصل‌شان میانگین 2.1 امتیاز گرفته‌اند. اگر آن‌ها همین روند امتیازگیری را تا هفته نوزدهم ادامه دهند، به حدود 40 امتیاز می‌رسند. استقلال منصوریان، در حال حاضر 15 امتیاز دارد و اگر با فرضی عجیب، همه بازی‌های‌هایش تا هفته نوزدهم را هم ببرد باز هم 39 امتیازی می‌شود و نمی‌تواند پرسپولیس و تراکتورسازی، دو تیم صدرجدولی لیگ را بگیرد.

استقلال در صورتی که از امروز، همه مسابقات آینده‌اش را ببرد، شاید در هفته بیستم هم امتیاز پرسپولیس و تراکتورسازی باشد که تا آن زمان، حدود 42 امتیاز گرفته‌اند. البته، به شرطی که در بازی‌های آینده‌اش پیاپی تراکتورسازی، سپاهان، نفت، صنعت نفت و پیکان را ببرد و یک امتیاز هم به هیچکدام از حریفانش ندهد! فعلا فاصله استقلال با دو تیمی که منصوریان وعده رسیدن به آن‌ها را داده، از فاصله استقلال با قعر جدول بیشتر است. استقلال با تراکتورسازی و پرسپولیس صدرنشین 8 امتیاز فاصله دارد اما فاصله آن‌ها با سایپای رده پانزدهمی 6 امتیاز است.

    حسن زمانی: منصوریان نتوانست بازی را مدیریت کند

حسن زمانی، عضور هیأت مدیره استقلال، در باره این‌که این تیم در بازی‌های جام حذفی توانسته که نشان دهد می‌تواند، یکی از بهترین تیم‌های لیگ باشد اما در لیگ برتر برخلاف این را نشان داد توضیحاتی به روزنامه نوآران داده است: فکر می‌کنم که این باخت کمی بدشانسی استقلال و مقداری هم به‌خاطر مدیریت ضعیف در دقایق پایانی بازی بوده است، در مقابل تیمی که 10 نفره شده نباید، نباید بازی برده را مساوی می‌کردیم.

او درباره مدیریت منصوریان در دقایق پایانی بازی می‌گوید: ایراد این بازی خوب مدیریت نشدن داخل زمین است که این مدیریت هم باز می‌گردد به سرمربی تیم که نتوانسته در دقایق پایانی بازی برده را نگه‌دارد، بحث مدیریتی همان تعویضاتی است که سرمربی باید در 20 آخر بازی انجام می‌داد تا استقلال گل مساوی را دریافت نکند.

منصوریان یکی از آرمان‌های استقلال است، فکر می‌کنم در این اتفاقی که پیش‌آمد از همه بیشتر خود منصوریان ناراحت است و اگر تیم نتیجه نگیرد این سرمربی است که ضربه می‌خورد، او تمام تلاشش را برای موفقیت تیم انجام داد اما به سرانجام نرسید.

سرمربی استقلال باید مقداری به دقایق آخر بازی بیشتر توجه کند بازی نود دقیقه است نه هفتاد دقیقه، منصوریان در دقیقه هفتاد فکر کرد که بازی تمام شده‌است و این باعث باخت استقلال در این بازی شد.

عضو هیأت مدیره استقلال درباره برخی بازیکنان این تیم این‌گونه توضیح داد: بازیکنانی مثل امین حاج‌محمدی و آرش افشین می‌توانند در تیم‌های دیگر نقش مؤثری داشته باشند. سرمربی می‌تواند این بازیکنان را آزاد کند و به جای آنها بازیکنانی بگیرد که نیاز دارد.

در پایان حسن زمانی اعلام کرد که: امیدوارم که این بحران‌های استقلال به‌زودی پایان یابد، در نهایت من پیش‌بینی می‌کنم که استقلال در هفته نوزدهم جزو سه تیم برتر لیگ باشیم و استقلال این پتانسیل را دارد که بتواند بهترین باشد.

    حسن روشن: کاری جز حمایت منصوریان نمی‌توانیم انجام دهیم

حسن روشن،پیشکسوت استقلال درباره تساوی استقلال و گسترش فولاد توضیحاتی داد: مدتی است که می‌خواهم درباره استقلال صحبتی نکنم، از صحبت‌های من برخی از استقلالیها ناراحت می‌شوند. عده‌ای معتقد هستند که من با همه مخالفت می‌کنم. من چیزی درباره این بازی نگویم بهتر است خود مردم این بازی را قضاوت کنند.

روشن درباره این‌که استقلال چگونه از این شرایط بیرون بیاید توضیح می‌دهد که: دو سال پیش قرار بود کمیته فنی‌ای تشکیل شود و من به همراه آقایان جباری، معینی، پورحیدری و کردنوری در آن حاضر باشیم. در کل می‌خواهم بگویم که آن موقع حرف ما را گوش ندادند و همان زمان گفتم اگر منصوریان بیاید می‌سوزد و آن موقع نفت تهران نگذاشت او به استقلال بیاید. استقلال سرمربی بزرگ خارجی می‌خواهد و البته این به این معنا نیست که منصوریان فرد کوچکی است. در حال حاضر چاره‌ای جز حمایت از منصوریان وجود ندارد. بازهم دم هواداران استقلال گرم که از او حمایت می‌کنند. الان خدای مربیان خارجی را هم به ایران بیاوریم نمی‌تواند کاری  برای استقلال انجام دهد   تنها خود منصوریان می‌تواند بحران به وجود آمده در استقلال را حل کند. به هرحال تیم او جوان است و یک بخشی از مشکلش نبودن کمیته فنی در استقلال است. اگر کمیته فنی در استقلال بود حتما کسی مثل آندو را به استقلال می‌آورد تا وسط زمین را جمع کند. منصوریان باید چند نفر به تیمش اضافه کند و مشکلات را با آنها تقسیم کند تا کار سبک‌تر شود.


خبرنگار: مونا ربیعیان