حرف اول - نوید مظفری

داوران گوینده اطلاعات به کمیته انضباطی هستند

کارشناس داوری

  1. ۶ ماه قبل
  2. ۰
نوید مظفری
نوآوران -

در نیم‌فصل اول قضاوت داوران کاملاً اشتباه بود و داوری خوبی را شاهد نبودیم. در نیم‌فصل دوم نیز همچنان قضاوت‌های پر اشتباه ادامه داشت تا چند بازی اخیر که کمی داوران به درستی قضاوت کردند و اشتباهات داوری چندان زیاد روی بازی تأثیری نداشت.

اگر به قول کامرانی‌فر، داوران تهدید می‌شدند باید به هیأت داوران گزارش می‌شد در خیابان که این داوران تهدیدی نمی‌شدند حتماً با تلفنی یا اس‌ام تهدید می‌کردند پس بهتر بود که به جای علنی کردن این موضوع به هیأت داوران گفته شود تا پیگیری‌های لازم برای این مورد انجام شود.

به‌جای این حرف‌های بهتر بود که داوران‌فصل اول آنالیز می‌‌شدند تا به‌جای این‌که بیایند بگویند که داوری‌ها در نیم‌فصل اول فقط 10 اشتباه داشتند حقیقت را بیان می‌کردند. مثل آلمان که وقتی داوری‌ها را آنالیز کردند صادقانه اعلام کردند که داوری در نیم‌فصل 44 اشتباه داشت، این‌که به خطا بگویم 10 اشتباه داروی در قضاوت‌ها بوده حقیقت را بیان می‌کردیم و به دنبال رفع این اشتباهات داوری می‌شدیم تا دیگر در بازی‌ها شاهد این‌گونه داوری‌ها نباشیم، مثلاً برای داوران کلاس برگزاری کنیم تا دیگر با اشتباه سوت زدن باعث باخت یا برد تیمی نشوند.

جریمه یا محرمیت بازیکنان به کمیته انضباطی بستگی دارد و این جریمه‌ها طبق آئین‌نامه این کمیته اعلام می‌شود و دست داوران نیست داوران فوتبال فقط خطاها را اعلام می‌کند این امر دست داور نیست، داور می‌تواند در بازی به عمل بازیکنان عکس‌العمل نشان دهد و این امر که بازیکنی محروم نشود به کمیته انضباطی بستگی دارد، اگر بازیکنی در بازی اخراج شود در واقع داور به عمل او عکس‌العمل نشان داده‌است.

درواقع داوران گوینده اطلاعات بازی به کمیته انضباطی هستند و در جریان تنبیه بازیکنان و کادرفنی تیم‌ها هیچ تأثیری ندارند و نمی‌توانند در این خصوص صحبتی کنند فقط داوران اطلاع می‌دهند که در کمیته انضباطی در جریان رفتار کادرفنی، هواداران و بازیکنان تیم‌ها قرار گیرند و بر اساس آن بازیکن یا  تیمی جریمه یا محروم شود.