گفت‌و‌گوی نوآوران با علیرضا امامی‌فر، بازیکن اسبق پرسپولیس

فوتبال، بسکتبال نیست که هر حمله تبدیل به گل شود

علیرضا امامی‌فر معتقد است که بازی استقلال زنگ خطری برای پرسپولیس بود، این تیم باید از این بازی درس بگیرد که دیگر این‌گونه بازی‌ها را از این تیم شاهد نباشیم.

  1. ۶ ماه قبل
  2. ۰
امامی فر
نوآوران -

بازیکن اسبق پرسپولیس می‌گوبد که طارمی مگر چند سال است که وارد این لیگ شده‌است نباید توقع داشته باشیم که این مهاجم گلزنی کندشرایط روحی و روانی بازیکنان تاثیر به‌سزایی روی بازی آن‌ها دارد، فوتبال که مثل بسکتبال نیست هر حمله تبدیل به گل شود.

   شما بازی اخیر پرسپولیس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ بازی قبل پرسپولیس روی بازی مقابل سپاهان تاثیری خواهد داشت؟

فکر می‌کنم که بحث بازی پرسپولیس و استقلال دیگر تمام شده‌است و پرسپولیس باید روی بازی سپاهان تمرکز کند و از بازی قبل فقط باید تجربه کسب کرده باشد. توانایی هر بازیکن در پست غیر تخصصی خودش کاملا در بازی قبل واضح بود و اثرات منفی در بازی می‌گذارد بازی با سپاهان بازیکنان باید تمام تلاش خود را بکنند تا بتواند باخت بازی قبل را جبران کنند. در بازی استقلال فرشاد احمدزاده و ماهینی در پست‌های غیر تخصصی خودشان بازی می‌کردند و تمام تلاش خود را کردند تا در این بازی تاثیرگذار باشند اما به دلیل این‌که در پست غیر تخصصی بازی می‌کردند نتوانستند توقعات برانکو را برآورده کنند. برانکو هم انسان است و نمی‌شود توقع داشت که در بازی اشتباه نکند هر اتفاقی هم قرار نیست خوب باشد، مثلا رامین رضاییان را در پست جلوتر قرار داد و نتیجه مثبتی هم گرفت چون او قابلیت این را داشت که مقداری جلوت از پست تخصصی‌اش بازی کند.

بازی مقابل استقلال مانند بازی فصل گذشته مقابل نفت بود آنجا هم منصوریان سرمربی این تیم بود و نگذاشت که پرسپولیس برنده بازی باشد و فصل گذشته قهرمانی را از پرسپولیس گرفت اما این فصل فقط این بازی زنگ خطر جدی برای پرسپولیس بود که حواس بازیکنان به بازی جمع شود و متوجه شوند که نتیجه هر بازی به طرز بازی کردن و آنالیز بازی بستگی دارد و جدی‌تر در بازی‌ها ظاهر شوند. در بازیکنان پرسپولیس هماهنگی باید ایجاد شود تا بتوانند پیچ خطرناک سپاهان را با موفقیت بگذراند.

  دربازی مقابل سپاهان پرسپولیس بهترین دفاع‌های خود را ندارد این روی بازی بازیکنان تاثیر نخواهد داشت؟

مطمئنا این تغییرات اثرگذار خواهد بود و پرسپولیس باید به فکر این باشد که یک سیستم دیگر برای بازی‌های خود در نظر بگیرد که نبود بازیکنانی مثل سیدجلال و کامیابی‌نیا دربازی کمتر دیده‌شود اگر بخواهیم در آسیا هم موفق شویم به یک سیستم غیر از این سیستم نیاز داریم. شاید در بازی‌های آسیایی هم بازیکن دفاعی محروم یا مصدوم داشته باشیم باید جایگزینی برای این دفاع‌ها داشته باشیم.

  طارمی بازهم گلی در بازی‌ها نمی‌زند و این تاثیر بدی روی نتایج بازی‌ها دارد فکر نمی کنید یک رقیب برای تحریک طارمی در پرسپولیس نیاز است؟

فکر می‌کنم شرایط بازیکن روی بازی تاثیر دارد، مهاجم خودش نباید موقعیت خلق کند موقیعیت سازی بازیکن مهاجم در دستان هافبک‌ها است که چگونه پاس به مهاجم می دهند و از نظر روحی و روانی نیز باید مهاجم آمادگی لازم را داشته باشد تا بتواند دربازی موفق شود، طارمی باید اول مشکلات در خارج از زمین راب رای خودش حل و فصل کند بعد به گلزنی در زمین برسد.

طارمی بازکن تیم ملی است و می‌تواند برای خودش جایگاه خوبی داشته باشد وقتی برای این بازیکن رقیبی انتخاب شود معنی این نیست که بازیکن از تیم اخراج شود ولی باعث این میَ‌ود که بازیکن کمی به خودش بیاید زمان ما در پست هافبک رضا شاهرودی، میناوند و برزگر بود که هر کدام برای رسیدن به ترکیب اصلی تلاش می‌رکدیم و رقبت و دوستی رادرکنار هم داشتیم.

احتمال این‌که طارمی در بازی‌های آسیایی محروم یا مصدوم شود وجود دارد و برانکو باید به فکر این باشد که جایگزینی برای این بازیکن داشته باشد. اگر می خواهد که در بازی های آسیایی موفق شود باید مهاجمی با سطح بالاتر از طارمی صحبت‌کند به این دلیل که تیم‌های آسیایی پول‌های خوبی برای جذب بازیکنان خوب دادند و موقعیت‌های خوبی نیز نسبت به این تیم در اختیار دارند.

اگر پرسپولیس در هر بازی 10 موقعیت ایجاد می کند تا به گل برسد آنها با یک موقعیت گل می‌زنند. طارمی مگر چند سال است که در لیگ بازی می کند، در بازی بارسلونا هم نیمار،  سوارز و مسی بودند اما نتوانستند گلی بزنند فوتبال که مانند بسکتبال نیست هر حمله گل داشته باشد. بهتر است به‌جای این‌که روی طارمی فشار وارد کنیم فشار را از روی این

بازیکن برداریم.


خبرنگار: مونا ربیعیان